Obecnie panuje intensywny trend aby być EKO. Każdy z nas, nie zmieniając całkowicie swojego życia może funkcjonować bardziej ekologicznie, wpływając w ten sposób korzystnie na środowisko naturalne oraz swój portfel.
Oszczędność wody
Jedną z rzeczy jaką najłatwiej wprowadzić we własnym gospodarstwie domowym jest oszczędność wody. W 2012 roku średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosło 110 litrów dziennie.
Warto zatem pomyśleć o tym by:
- Zamiast kąpieli bierz prysznic około 6-minutowy.
- Przy myciu zębów zakręcaj wodę.
- Zainstaluj perlatory – zmniejszają zużycie wody nawet o 60%.
- Wymień standardowe baterie na baterie z termostatem – dzięki temu nie będziesz marnował wody na ustawienie odpowiedniej temperatury.
- Umieść słuchawkę prysznicową niżej, można wtedy stosować niższą temperaturę wody.
- Wymień urządzenia takie jak pralka czy zmywarka na te o wysokiej klasie energetycznej np. A++, A+++.
- Zainstaluj spłuczkę do toalety z przyciskiem stop lub dwustopniową. Pozwoli to na optymalne zużycie wody w razie potrzeby.
- Gotuj w małej ilości wody.
Ograniczenie zużycia energii
Obecnie nikt z nas nie jest w stanie obyć się bez urządzeń zasilanych energią elektryczną – więc jak ograniczyć jej zużycie? Spędzanie czasu przy świeczkach choć miłe nie zawsze jest możliwe.
Poniżej parę prostych sposobów jak ograniczyć zużycie prądu:
- Wymień urządzenia pobierające energię elektryczną. Stara lodówka z zamrażarką klasy G może zużywać aż 800 kWh rocznie, natomiast nowsze urządzenie klasy A++ zaledwie 200 kWh.
- Wyłączaj telewizor i komputer jeśli z niego aktualnie nie korzystasz.
- Nie zostawiaj ładowarek w gniazdku sieciowym.
- Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania.
- Wymień żarówki na energooszczędne.
- Włączaj urządzenia zapełnione – nie uruchamiaj zmywarki z dwoma talerzami i pralki z jedną rzeczą.
- Nie wietrz pomieszczeń przy włączonym ogrzewaniu.
- Gotuj potrawy pod przykryciem.
Ekologia w transporcie
Zdajesz sobie sprawę, że jednym z największych źródeł zanieczyszczeń są spaliny samochodowe. Dojeżdżając codziennie do pracy warto pomyśleć o zabieraniu pasażerów. Koszty można podzielić na ilość pasażerów, a resztę samochodów zostawić w garażu. Dobrą inicjatywą są tez przejazdy grupowe, gdzie na dłuższe trasy można zabrać współpasażera.
Warto tez nauczyć się ekologicznej jazdy. Jeżeli poruszamy się w miejscach, gdzie jest komunikacja miejska, warto korzystać z takiego rodzaju transportu, szczególnie że w wielu miastach flota staje się coraz bardziej ekologiczna.
Racjonalne zakupy
W celu wyprodukowania żywności należy dostarczyć energii w postaci paliw i prądu. Na wyprodukowanie 1 kcal żywności zużywa się 10 kcal z paliw. Produkcja w rolnictwie wiąże się również ze zużyciem dużych ilości wody. Aby wyhodować jedną tonę ziemniaków potrzeba trzysta ton wody. Dla tego tak ważne jest, aby nie marnować żywności. Warto racjonalnie planować zakupy, aby nie wyrzucać resztek jedzenia, które nie zostanie wykorzystane w czasie jego przydatności do spożycia.
Kupujmy produkty w opakowaniach wielorazowego użytku, albo takie które można poddać recyklingowi. Korzystajmy z toreb ekologicznych.
Segregowanie odpadów
Recykling jest nie tylko dobry dla środowiska, ale przede wszystkim dla budżetu domowego. Obecnie stawki za wywóz odpadów komunalnych posortowanych są mniejsze niż dla odpadów zmieszanych. Łatwo też wtedy zorientować się ile rzeczy można wykorzystać w swoim domu w inny sposób np. butelki PET jako konewkę do podlewania kwiatów, makulaturę jako masę papierową do zabaw w dziećmi, puszki i pojemniki plastikowe jako opakowania np. na produkty sypkie.
Ekologia bez wyrzeczeń
Niezależnie czy zastosujesz wszelkie rady, czy tylko klika, będziesz miał wpływ na środowisko, które cię otacza. Kiedy ktoś jeszcze postąpi tak jak ty, wpływ ten będzie większy. Zauważysz, ze nie trzeba wyrzeczeń, aby dbać o zasoby środowiska, a przy tym oszczędzać.
Warto odwiedzić:
http://www.niemarnuje.pl
http://www.bankizywnosci.pl
http://www.generationawake.eu/pl
http://eko-miszmasz.pl/category/diy/
Najnowsze komentarze