Obowiązek sporządzania raportu do KOBiZE (Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami) dotyczy wszystkich podmiotów, które podczas korzystania ze środowiska wprowadzają do powietrza gazy cieplarniane i inne substancje.
Jeżeli więc zakład:
- posiada instalację tj. urządzenia techniczne np. kocioł, piec, agregat prądotwórczy, stanowisko spawalnicze, komorę lakierniczą, nagrzewnicę, klimatyzatory itp., lub,
- powoduję emisję do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń (w tym środków transportu),
powinien złożyć raport KOBiZE zawierający informacje dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego wskazane w art. 6 ust. 2 pkt. 1-5 Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 130, poz. 1070 i Nr 215, poz. 1664).
Rejestracja w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami
W celu złożenia raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w pierwszej kolejności podmiot musi złożyć wniosek o utworzenie konta w Krajowej Bazie.
Konto w Krajowej Bazie może być utworzone wyłącznie na podstawie dostępnego na stronie formularza rejestracyjnego i wniosku wygenerowanego na podstawie podanych przez podmiot danych.
Ile wniosków składa podmiot posiadający więcej niż jeden zakład do KOBiZE?
Zgodnie z art. 3 pkt. 48 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627 z późn. zmianami) przez zakład rozumie się jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalację posiada tytuł prawny, oraz znajdującymi się na nim urządzeniami.
Wniosek o utworzenia konta w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami należy złożyć oddzielnie dla każdego zakładu, w którym znajduje się chociażby jedna instalacja mogąca powodować emisję do powietrza którejkolwiek substancji zawartej w załączniku do Ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Ile czasu potrzeba na rozpatrzenie wniosku przez KOBiZE?
W przypadku dostarczenia kompletu dokumentów potrzebnych do rejestracji wniosku, administrator Krajowej Bazy ma 21 dni roboczych na jego rozpatrzenie.
Na podstawie czego określa się wielkość emisji?
Wielkość emisji ustala się za pomocą:
- Prowadzonych przez podmiot pomiarów emisyjnych,
- zużycia paliw lub surowców i odpowiadającym tym wielkościom wskaźnikom emisji,
- na podstawie wielkości produkcji.
Jak często należy składać raport do KOBiZE?
Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami składa się raz w roku. Termin złożenia sprawozdania upływa z końcem lutego.
Czy składanie raportu KOBiZE wiąże się z ponoszeniem opłat urzędowych?
Nie. Składanie raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami nie wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek opłat za wprowadzanie gazów cieplarnianych i innych substancji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. 2009 nr 130, poz. 1070),
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627 z późn. zmianami),
Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r., o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji ( Dz. U. 2010 nr 249, poz. 1657),
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. 2011 r., nr 3, poz. 4).
Najnowsze komentarze